Nyhetsbrev #1 2022

KLUBBEN SCBK 2022

Antalet medlemmar i Svenska Continental Bulldog Klubben fortsätter att växa och det finns ett stort intresse för rasen.

-Vi vill även passa på att tacka alla våra medlemmar för 2021. Hoppas på att vi kan ses mycket under 2022 nu när alla covid restriktioner är borta.

Kommunikation

Klubbens styrelse har under vintern tillsatt en Kommunikationsgrupp som kommer omvandlas till en kommitté. Denna grupp består av: Helene Thelemark, Malena Jonsson & Nicole Grant.

Genom dessa tre individer kommer ni hållas uppdaterade om allt Conti framgent.

ÅRSMÖTE

Vi har precis avslutat årets årsmöte som gick över förväntan trots digitalt genom förande.

VÅRENS EVENT

Större event planeras till sensommaren så håll utkik för nästa nr av SCBK nyhetsbrev.

2022 AVELS LICENSERING

I år ser vi på SCBK fram emot många avelslicenseringar för Continental Bulldogs.

2022 Års Styrelse

Ordförande. Jonas Wandell
Ledamot. Petra Lundberg
Ledamot. Jeanette Johansson Wandell
Ledamot. Emma Tegman
Ledamot. Inger Nordin
Ledamot. Malena Jonsson

Valberedning 2022

Petra Duefa
Lena Lindtorp
Martin von Essen

Vi har precis avslutat årsmötet för 2022 som gick över förväntan trots digitalt genomförande. Tack till alla som tar intresse till att vara med och kunde närvara! Ert intresse och er närvaro är viktigt för klubben.

Vi vill passa på att välkomna Petra & Malena till styrelsen för 2022 och vår nya Kommunikationskommité med Helene Thelemark, Malena Jonsson och Nicole Grant

CONTI-PROMENADEN VÅREN 2022

Plats: Kallfors, JÄRNA      Datum: 29/5         Tid: 9.00-11.00

Då var det dags för vår årliga contipromenad. Vi träffas mitt i landet för en härlig promenad på 3-4km innan visätter oss för att fika och snackar hund tillsammans. De som vill kan gå ytterligare en runda efter medan andra drar hemåt. Promenaden är för alla contientusiaster i landet och även för er som är nyfikna på rasen som vill komma och hälsa på några ”in reallife”. Vi ber er som hälsar på för att lära känna rasen, att inte ta med egna hundar utav andra raser då detta är en rasklubbsaktivitet. Kom ihåg att vi håller lite avstånd från varandra samt ber vi er att fråga om lov innan om ni vill hälsa på någons hund. Vi önskar er varmt välkomna till en promenaddag i bullarna tecken.

Om Ni önskar vara med i vårat Nyhetsbrev eller på SCBK Instagram konto tveka inte att höra av Er.

Ni når oss på medlem@continentalbulldog.se
samt Instagram på scbk­_2018

-SCBK Kommittén

 -Håll avstånd och fråga först om ni får hälsa på någons hund.

Varmt varmt välkomna till en promenaddag i bullarnas tecken!!!

SCBK Event nu i vår

Lör 21 Maj

Avelslicenseringen i Nykvarns hundhall.

Sön 29 Maj

Conti promenaden i Kallfors, JÄRNA.
-Ni alla är hjärtligt välkomna.

– Större event planeras till sensommaren så håll utkik för nästa SCBK Nyhetsbrev.

AVELSLICENSERINGEN 2022

I år ser vi på SCBK fram emot många avelslicenseringar för continental bulldogs i Sverige. Första för i år kommer att ske på Nykvarns BPH-bana 21 maj. I tidigare utskick från i år vet ni att vi är stolta att berätta att avelslicenseringen kommer numera innefatta beteende-och personlighetsbeskrivning som ska ersätta det schweiziska mentaltestet man tidigare följt i Sverige. Det har fungerat bra, men beslutet att vi istället ska använda oss av SKKs mentalbeskrivning BPH har tagits av SCBKs styrelse. SCBK tror på en smidigare ”övergång” om rasen en dag blir nationellt godkänd i Svenska Kennelklubben om vi följer befintliga riktlinjer och hjälpmedel för att stötta en sundare ras. Med BPH ser vi många fördelar. Det kommer att kunna ge god information om individen, men även bidra med större kunskap om den genomsnittliga continental bulldogens egenskaper. Vi behöver cirka 200 continental bulldogs för detta för att vi ska få ett så kallat ”rasmedel” så adekvata utvärderingar kan fastställas. 

För mer info om BPH och årets första anmälningar se tidigare utskick. 

Vi har tidigare uppmärksammat Petra Lundbergs Goliath, Umbrella Bulls Angus Young, via SCBKs instagram för att ha kammat hem ett svenskt viltspårschampionat den 19/12/21. 

Vi vill passa på att säga grattis igen till Goliath och hans ägare Petra och deras framgång i detta nyhetsbrev. Ni är ett fantastiskt team som ger inspiration! Hej er!

Utställningar på Svenska Hundklubben

Till vår glädje har SHK publicerat sina utställningsdatum för 2022 med premiär den 28:de maj. Med mindre restriktioner anordnas det fler utställningar och vi håller tummar och tassar för att inget blir inställt. 

För att se datum och hur man anmäler sig gå in på svenskahundklubben.se och klicka på fliken ”Utställning” -> ”Anmälan Utställning”. Där står all info om priser för medlemsavgifter och anmälan, datum för alla utställningar samt instruktioner hur man anmäler sig och sin hund.

Tips:

Var noggrann med din hunds uppgifter och klass när du anmäler, då man inte kan ändra detta i efterhand.

Datum och ort för utställningar via Svenska Hundklubben:

 

CLUB UTSTÄLLNING VINGÅKER
    28 maj

RASSPECIAL ABCS UTSTÄLLNING SÖDERTÄLJE
    29 maj

NATIONELL UTSTÄLLNING HÄRRYDA
    16 juli – 17 juli

NATIONELL UTSTÄLLNING MÄLARCAMPINGEN VÄSTERÅS
    6 augusti – 7 augusti

CLUB UTSTÄLLNING SÖDERTÄLJE
    4 september

NATIONELL UTSTÄLLNING STOCKHOLMS HUNDSPORTCENTER/UPPLANDS VÄSBY
    19 november – 20 november

About the author: